Συντάχθηκε απο τον/την sep4all    Πέμπτη, 13 Νοέμβριος 2014 23:32    Εκτύπωση
Ενη?έρωση υποψηφίων (?αθητών και αποφοίτων) σχετικά ?ε τη λειτουργία των Στρατιωτικών Σχολών για το ακαδη?αϊκό έτος 2015-2016
Εγκύκλιος του Υπουργείου Παιδείας.
 
Σχετ.: α) Φ.300/403/262841/Σ.3509/25-9-2014 έγγραφο του Τ?. Εθν. & Στρατ. Εκπ. ΓΕΕΘΑ 
β) Φ.300/413/263395/Σ.3675/7-10-2014 έγγραφο του Τ?. Εθν. & Στρατ. Εκπ. ΓΕΕΘΑ 
γ) Φ.330/446/264619/Σ.4035/29-10-2014 έγγραφο του Τ?. Εθν. & Στρατ. Εκπ. ΓΕΕΘΑ
 
Σχετικά ?ε την λειτουργία Τ?η?άτων και Σχολών των ΑΣΕΙ ? ΑΣΣΥ για το ακαδη?αϊκό έτος 2015- 2016 και την ενη?έρωση των ?αθητών της Γ΄ τάξης η?ερησίων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ σχολικού έτους 2014-2015, σας γνωστοποιού?ε τα ακόλουθα: 
Για το ακαδη?αϊκό έτος 2015-2016 η Στρατιωτική Σχολή Ιπτά?ενων Ραδιοναυτίλων (ΣΙΡ) και το Τ?ή?α Ελεγκτών Αερά?υνας της Σχολής Ικάρων δεν θα δεχθούν εισακτέους. Άρα οι δύο ανωτέρω σχολές δεν θα υπάρχουν στο ?ηχανογραφικό δελτίο του 2015. 
 
Με το άρθρο 189 του Ν.4261/2014 (ΦΕΚ 107 Α΄) καθορίζεται ότι για τις υγειονο?ικές εξετάσεις των υποψηφίων για την εισαγωγή στα ΑΣΕΙ ? ΑΣΣΥ έτους 2015 θα ισχύσει το Π.?. 11/2014 ( ΦΕΚ 17 Α΄), το οποίο είναι αναρτη?ένο στην ιστοσελίδα το Εθνικού Τυπογραφείου : www.et.gr .
 
Σύ?φωνα ?ε το Π.?. 151/2013 ( ΦΕΚ 238 Α΄), Οργανισ?ός της Σχολής Ικάρων, ο οποίος είναι αναρτη?ένος στην ιστοσελίδα το Εθνικού Τυπογραφείου : www.et.gr , οι υποψήφιοι ? ες της Σχολής Ικάρων ( όλων των τ?η?άτων της ) πρέπει να γνωρίζουν την Αγγλική Γλώσσα σε επίπεδο Β2 (Καλή Γνώση) του Ευρωπαϊκού Πλαισίου Γλωσσο?άθειας και η γνώση αυτή πρέπει να βεβαιώνεται ?ε το αντίστοιχο πιστοποιητικό αναγνωρισ?ένο από το κράτος, όπως προβλέπεται από την κεί?ενη νο?οθεσία. 
 
Τέλος, σύ?φωνα ?ε το ως άνω (γ) σχετικό έγγραφο του ΓΕΕΘΑ παρακαλείσθε να ενη?ερώσετε τους υποψηφίους ότι η φοίτηση στα ΑΣΣΥ είναι διετής και είναι σε εξέλιξη νο?οθετικές ρυθ?ίσεις αρ?οδιότητας των Γενικών Επιτελείων (ΓΕΣ, ΓΕΝ, ΓΕΑ) ?ε σκοπό να αυξηθεί ο χρόνος φοίτησης στα τρία έτη, χωρίς να είναι δυνατόν την παρούσα χρονική στιγ?ή να αναφερθεί ρητά ότι θα έχουν ολοκληρωθεί οι απαραίτητες διαδικασίες, προκει?ένου να ισχύσει από το ακαδη?αϊκό έτος 2015-2016.
Παρακαλού?ε να φροντίσετε ώστε η εγκύκλιος αυτή (?πορεί να διανε?ηθεί στους τελειόφοιτους) να αναρτηθεί στον πίνακα ανακοινώσεων κάθε σχολείου.