Συντάχθηκε απο τον/την sep4all    Τρίτη, 29 Σεπτέμβριος 2015 07:45    Εκτύπωση
Κατατάξεις πτυχιούχων ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΤΕΕ Β΄, ΤΕΛ, ΕΠΛ στο Γ΄ εξάμηνο συναφών ειδικοτήτων ΙΕΚ

Με το Κ1/149167/23-09-2015 έγγραφο της Δ/νσης Διά Βίου Μάθησης της ΓΓΔΒΜΝΓ γίνεται γνωστό ότι σε συνέχεια του υπ? αριθμ. Κ1/20332/6-2-2015 εγγράφου της ΓΓΔΒΜΝΓ και λαμβάνοντας υπόψη τις διατάξεις του νόμου 4186/2013 (ΦΕΚ 193 Α΄/17-9-2013), το άρθρο 47, παρ. 2 του ν. 4264 (ΦΕΚ 118 Α΄/15-5-2014), τις ΥΑ υπ? αριθμ. 5955 (ΦΕΚ 1817 Β΄/2-7-2014) και 11024 (ΦΕΚ 2641 Β΄/6-10-2014) περί αντιστοίχισης Παλαιών Ειδικοτήτων με Νέες Ειδικότητες των Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.) που υπάγονται στη Γενική Γραμματεία Διά Βίου Μάθησης (Γ.Γ.Δ.Β.Μ.), την υπ? αριθμ. 5954 ΥΑ «Κανονισμός Λειτουργίας Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης που υπάγονται στη Γενική Γραμματεία Διά Βίου Μάθησης» (ΦΕΚ 1807 Β?/2-7-2014), οι κατατάξεις, μετά από αντιστοίχιση, αποφοίτων ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΤΕΕ Β΄ Κύκλου, ΤΕΛ και ΕΠΛ, στο Γ΄ εξάμηνο συναφών ειδικοτήτων των ΙΕΚ θα πραγματοποιούνται με απόφαση της Διεύθυνσης του Ι.Ε.Κ., σύμφωνα με τον πίνακα που ακολουθεί:

Δείτε τον σχετικό πίνακα με τις αντιστοιχίες

Οι αιτήσεις των υποψηφίων για κατάταξη, συνοδευόμενες από φωτοαντίγραφο του τίτλου σπουδών (π.χ. πτυχίο ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ) θα καταχωρούνται στο αρχείο του ΙΕΚ (στον Ατομικό Φάκελο καταρτιζομένου, εφόσον τελικά ο υποψήφιος εγγραφεί στο Γ΄ εξάμηνο). Στις περιπτώσεις που απαιτείται επιλογή μεταξύ των υποψηφίων που αιτούνται κατάταξη στο Γ΄ εξάμηνο συγκεκριμένης ειδικότητας των δημοσίων ΙΕΚ, λόγω αυξημένου αριθμού αιτήσεων, θα ακολουθείται η διαδικασία επιλογής υποψηφίων καταρτιζομένων, όπως προβλέπεται στον Κανονισμό Λειτουργίας των ΙΕΚ (άρθρο 12, ΥΑ 5954/ΦΕΚ 1807 Β΄/2-7-2014). Μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας κατάταξης, θα αποστέλλεται στη ΓΓΔΒΜΝΓ πίνακας στον οποίο θα αναφέρονται: το ονοματεπώνυμο των καταρτιζομένων, ο τίτλος με βάση τον οποίο έγινε η κατάταξή τους και η ειδικότητα των ΙΕΚ στο Γ΄εξάμηνο της οποίας κατατάχθηκαν.
Για όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις (κατατάξεις αποφοίτων και καταρτιζομένων ΙΕΚ σε εξάμηνο συναφούς ειδικότητας, απαλλαγές μαθημάτων) ισχύουν όσα αναφέρονται στο υπ? αριθμ. Κ1/20332/6-2-2015 έγγραφο της ΓΓΔΒΜΝΓ.

Σχετικά:

Κ1/149167/23-09-2015Κ1/20332/6-2-2015Πίνακας Αντιστοιχιών

Τελευταία Ενημέρωση ( Δευτέρα, 23 Μάιος 2016 14:21 )